Září 2008

MLHOVINY

30. září 2008 v 20:50 | R@dek |  Hvězdy a vše kolem
Na noční obloze vypadají hvězdy jako třpitící se puntíky světla a planety jako malé jasné kotoučky například venuše. Můžeme ale vidět nějaké rozmazané mlhavé obláčky. Mohou to být galaxie, které jsou mlhavé, protože jsou od nás velmi vzdálené. Můžeme ale vidět také hvězdokupy a mlhoviny, které jsou mnohem blíž. Nejlépe viditelná je mlhovina v Orionu.
V mlhovinách vznikají nové hvězdy!

KOSMICKÝ PROSTOR

28. září 2008 v 10:06 | R@dek
Kosmický prostor je označení, které se používá pro oblast ve vesmíru, kde se nenachází žádná atmosféra. V této oblasti se vyskytuje vakuum.
Obecně se jako kosmický prostor označuje veškerý prostor, který je mimo planetu, či kosmický prostředek, respektive označení venkovního prostředí ve vesmíru.
To znamená, že ve vesmíru není žádný vzduch.
Tady je fotka, která ukazuje co je myšleno kosmickým prostorem:-)

MLÉČNÁ DRÁHA

26. září 2008 v 22:19 | R@dek
Nacházíme se v Galaxii, která se jmenuje Mléčná Dráha. Je to spirální Galaxie s rameny zatočenými okolo jejího středu. V naší galaxii je tolik hvězd, že by jsme je nikdy nespočítali, je jich totiž okolo 150 miliard! Všechny hvězdy, které vidíme na obloze jsou hvězdy naší galaxie. Ale můžeme spatřit i jinou galaxii, jako třeba mlhovinu v Andromedě na Severní obloze. Kdyby jsme letěli nad Mléčnou dráhou, tak by jsme viděli její spirálovitý tvar. Ale naše Galaxie je tak veliká, tak by trvalo tisíce let, než by jsme se dostali k jejímu okraji. V Mléčné Dráze jsou hvězdy všech barev a typů. Jsou v ní staré, mladé, velké a malé hvězdy. ve středu galaxie leží záhadný obrovský objekt, patrně černá díra!
Fotka Mléčné dráhy je tady!

GALAXIE

25. září 2008 v 20:59 | R@dek |  Galaxie všeobecně
Galaxie jsou obrovské rodiny hvězd roztroušené po vesmíru. Každá galaxie má mnoho milionů hvězd. ty se dělí na obří, trpasličí, mladé, staré a hvězdokupy. Všechny galaxie se také dělí podle tvaru na spirální galaxie, spirální galaxie s příčkou, eliptické galaxie a nepravidelné galaxie. Galaxie se združují do kup stejně jako hvězdy v hvězdokupách. Ve vesmíru jsou miliony galaxií.
Galaxie vzniká tak, že obrovský oblak plynu a prachu se otáčí a tím vznikají postupně hvězdy.
nejvzdálenější objekt (galaxii), který můžeme vidět pouhým okem je mlhovina v Andromedě na severní hvězdné obloze. Naše galaxie se nazývá Mléčná Dráha a o té napíšu článek příště...:-)
Tady jsou nějaké fotky galaxií. Aby jste zjistili druh galaxie, tak najeďte myší na obrázek, a on se vám tam zobrazí název:-)MERKUR

24. září 2008 v 21:12 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Merkur je druhá nejmenší planeta ve sluneční soustavě, je nejblíže ke slunci. Merkur můžeme vidět na obloze večer brzo po západu slunce, nebo krátce před východem. Merkur oběhne kolem slunce za 88 dní. Kolem osy se otočí za 58 dní, což znamená že se třikrát otočí kolem osy a mezitím oběhne dvakrát kolem slunce. Na Merkuru je hodně kráterů. Atmosféra je velmi řídká zkládá se hlavně z Draslíku, sodíku a helia. Na Merkuru je průměrná teplota od -170, když je Merkur odvrácen od slunce až po 450 stupňů. Merkur nemá žádné měsíce a prstence.

JUPITER

23. září 2008 v 20:49 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Jupiter je největší planeta ve sluneční soustavě. Je třikrát těžší než Země a více než dvakrát těžší než všechny ostatní planety dohromady! Veliká gravitace vyvolává v nitru Jupiteru vysoké teploty a tlak. tato bouřlivá planeta je zahalena jedovatými a nedýchatelnými plyny, jako je Vodík, Čpavek, helium a Metan. ve vrchní vrstvě atmosféry víří mrazivě ledová mračna, která rychle mění tvar! Jupiter se kolem své osy otočí jednou za 9 hodin a 50 minut, a to je nejmenší den v celé sluneční soustavě. Rychlá rotace způsobuje časté bouře a silné větry! Jupiter má 60 měsíců! Jupiter má také jeden slabě zářící kamenný a ledový prstenec.
Pozoruhodný jev na Jupiteru je velká rudá skvrna, což je Tornádo plynů a velký bouřkový mrak, který se otočí během několika dní.
Jupiter oběhne kolem slunce za 12 let.
Průměrná teplota na Jupiteru je: -120 stupňů celsia, někdy tam může být i větší mráz!

PLUTO

22. září 2008 v 21:03 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Pluto leží až na okraji sluneční soustavy. Pluto je kamenná a nejmenší planeta ve sluneční soustavě a je také nejdále od slunce. Pluto oběhne slunce za 248 let a z toho 20 let se pohybuje uvnitř Neptunovi dráhy. Kolem své osy oběhne Pluto za 6 dnů. Látky, které tvoří povrch Pluta jsou po většinu roku zmrzlé, ale když se přiblíží více ke slunci, tak se změní v plyny a planeta získá atmosféru. Plutova atmosféra se skládá hlavně z dusíku a metanu. Pluto bylo objeveno v roce 1930 a ještě tam nezavítala žádná sonda. Okolo Pluta obíhá jeden měsíc nazývaný Charon, kterému trvá oběh Pluta jen 6 dní. Pluto a měsíc Charon jsou hodně blízko sebe. Pluto je velmi vzdálené, takže ho nejde vidět pouhým okem.
Průměrná teplota na Plutu je jenom - 230 stupňů celsia.
Dne 26.srpna. 2006 bylo pluto vyškrtnuto z planet a dostalo název trpasličí planeta, nebo planetka. Moc o této planetě ještě nevíme, je ještě hodně věcí co se o ní musíme dozvědět:-)

PLANETA ZEMĚ

21. září 2008 v 20:53 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Žijeme na jedné malé planetě- jediném místě sluneční soustavy ,kde je život. planeta země z vesmíru je velmi barevná se zelenými plochami, hlubokými oceány a ledovcemi. na zemi může být život, protože je v dobré vzdálenosti od slunce, kde může být voda jako kapalina. Život také omožňuje zemská atmosféra ( tenká vrstva plynů kolem planety ) tato planeta v naší sluneční soustavě je velmi vyjimečná, protože jako jedinná obsahuje takové množství kyslíku. země se kolem slunce otočí za 365 dnů a kolem vlastni osy za 23 hodin 56 minut. toto otáčení brání extrémním teplotám, jako jsou třeba na Měsíci. Planeta Země se točí pořád rychleji, a proto vzniká globální oteplování Země. Planeta Země má jeden měsíc.

URAN

21. září 2008 v 11:29 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Planeta Uran byla objevena v roce 1781.Uran je téměř čtyřikrát větší než Země. Uran oběhne slunce za 84 let a kolem své osy se otočí jednou za 17 hodin a 50 minut. Uranova atmosféra se skládá hlavně z Vodíku a Helia. Většina planet sluneční soustavy je trochu nakloněna, ale Uran je doslova převrácen na bok, patrně tím že do něj v minulosti narazilo nějaké těleso! na pólech nezapadá slunce celých 42 let! Sonda Voyager 2 vyfotila snímky hustých mraků, které planetu Uran pokrývají, ůzké prstence a Uranovi nádherné měsíce. Tato planeta je tak vzdálené že jí nelze spatřit pouhým okem jako třeba Venuši nebo Mars. Uran má hustou a neprůhlednou atmosféru. mraky jsou z Vodíku a Helia.
Uran má celkem 21 měsíců a nejhezčí je Miranda, protože má zvláštní povrch, má divné hluboké rýhi, protože do něj něco narazilo a rozpadl se a potom se znovu spojil.
Průměrná teplota na Uranu je -190 stupňů celsia, takže by jsme tam ihned umrzli:-)
Na levé fotce je Uran, a na druhé jeden z měsíců: Miranda

NEPTUN

20. září 2008 v 21:09 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Neptun je nejmenší ze čtyř plynných planet a je více než 3 miliardy km od slunce. Malým dalekohledem vidí astronomové neptun jako malou hvězdu. Na této sytě modré planetě je větrno a pusto a kolem krouží jedovaté mraky ze kterých prší krystaly metanu! kamenné jádro planety je velké asi jako země a obepíná jej zmrzlá vrstva vody a čpavku. Atmosféra se skládá z Helia, metanu a Vodíku .Neptun byl objeven v roce 1846, ale dokuď Sonda Voyager 2 neposlala snímky na zemi , ale skoro nic jsme o něm nevěděli. A teď víme že má hodně slabě zářících prstenců a 11 měsíců.
Na neptunu bývají Mizící tmavé skvrny, což jsou vířící bouřkové mraky!
Neptun obíhá kolem Slunce 164 let a okolo osi se otočí za 17 hodin a 50 minut.
Průměrná teplota Neptunu je -200 stupňů Celsia.
Největší měsíc se nazývá Triton, který je celý pokrytý ledem a jsou na něm divné tmavé pruhy, které jsou způsobené sopkami, které chrlí dusík, který na Tritonu zkapalní.

POLÁRNÍ ZÁŘE

19. září 2008 v 20:49 | R@dek |  Slunce a vše s ním související
Z Korony slunce uniká Sluneční hmota. Je to proud částic, který letí rychlostí okolo 100 a více Km za vteřinu a říká se tomu Sluneční vítr. částice slunečního větru se šíří i s magnetickým polem sluneční soustavou. Síla slunečního větru se mění časem. Sluneční vítr, který zesílí po erupcích může ovlinit magnetické pole Země a proniknout do Zemské atmosféry a Způsobit Polární záře různých barev, někdy je červená a někdy je i zelená, žlutooranžová atd...
Polární Záře se vyskytují hlavně v Polárních oblastech, Ale někdy se může stát že se objeví i v české Republice! jedna se vyskytla například 21. ledna 2005. A tu jsem viděl na obloze v noci okolo půlnoci, a určitě bych chtěl ještě něco takového zažít:-)

ČERNÁ DÍRA A SUPERNOVA

18. září 2008 v 21:13 | R@dek |  Hvězdy a vše kolem
Když velmi hmotná hvězda spotřebuje svou zásobu vodíku a vybuchne jako supernova, její jádro se začne zmenšovat, až je na konec menší než špendlíková hlavička. Hvězda má však pořád silnou gravitaci. tak silnou, že ani světlo ze vzdálenosti několika kilometrů kolem hvězdy nemůže uniknout. Tento objekt se nazývá černá díra.

Supernova:
několik dní může supernova svítit více než celá galaxie stovek miliard hvězd, a pak se z ní stane malá tečka. V Galaxii vzplane supernova přibližně jednou za několik století. Naposledy to bylo v roce 1604.

SLUNCE

18. září 2008 v 20:43 | R@dek |  Slunce a vše s ním související
Slunce je středem sluneční soustavy. tato obrovská hvězda nám dává světlo a teplo potřebné pro růst rostlin a život všech tvorů. Starověcí Egypťané jej uctívali jako nejmocnějšího z bohů. Slunce však není největší hvězdou v galaxii. vypadá velké a jasné, protože je od Země pouze 150 milionů KM daleko. Světlo ze slunce k nám přiletí za 8 minut, světlo ze Siria, další nejjasnější hvězdy, k nám letí 8 let! Slunce je tvořeno plyny, většinou vodíkem, a energii získává přirozeným procesem nazvaným jaderná syntéza- Atomy vodíku se sloučí a vytvoří helium. K jaderné syntéze dochází v jádru slunce, kde se teplota pohybuje okolo 15 milionů stupňů Celsia. Slunce svítí na obloze téměř 5 miliard let a vědci se domnívají, že má v jádru dostatek vodíku, který bude spalovat dalších 5 miliard let. pak se bude rozpínat, až se z něj stane červený obr, než se smrští ve slabou bílou hvězdu.
Sluneční erupce jsou velké magnetické bouře a výbuchy, ke kterým dochází blízko slunečních skvrn. Uvolnují ohromné množství energie do prostoru.

SRÁŽKY PLANET

1. září 2008 v 19:53 | Šárka
I když je planetek ( Asteroidů ) opravdu hodně, nejsou namačkané jedna na druhé. Odděluje je několik milionů kilometrů, což snižuje možnosti kolize. V průměru se potkají jen jednou za 100 000 let. Když k tomu dojde, jsou srážky velice prudké a z pásu planetek jsou vymrštěny úlomky asteroidů. Jejich dráha pak může překřížit dráhu planet . Před 65 miliony tak do Země narazil asteroid o průměru asi 10 km. Stalo se to poblíš dnešního Chicxulubu ( Mexiko) a bezpochyby to vedlo k vyhynutí dinosaurů.
Takhle nějak to vypadá:-)