Říjen 2008

DVA MĚSÍCE DEIMOS A PHOBOS

31. října 2008 v 11:05 | R@dek

Mars má dva malé měsíce, které jsou si podobné jako bratři. Jsou to Deimos a Phobos, což v řečtině znamená " HRŮZA" a "STRACH". Oba mají následky po silném bombardování meteority, takže vypadají spíš jako hrbolaté brambory, než jako koule..
Jsou tak malé, že je možné, že jde o asteoridy zachycené v oběžné dráze Marsu jeho gravitační silou..
Deimos obíhá Mars ve vzdálenosti 23 500km a Phobos ve vzdálenosti pouhých 9 380km a stále se k Marsu přibližuje. Proto se předpokládá, že ho časem roztrhá gravitační síla Marsu nebo se s ním srazí....

MERKUR-SRDCE ZE ŽELEZA

31. října 2008 v 10:53 | R@dek

Merkur je nyní nejmenší planetou sluneční soustavy ( nejmenší planetou bylo Pluto, než ho vědci v roce 2006 přeřadili mezi planetky), ale má z největších hustot!!!!!
Tuto planetu totiž tvoří železné jádro, které zabírá prakticky polovinu jejího objemu.
Z toho vznikla její přezdívka " ŽELEZNÁ PLANETA". Podle astronomů toto železné jádro prý vzniklo po velké srážce s obrovským asteoridem.
Díky této srážce prý Merkur ztratil takřka celý svůj plášť . Jiná, pozdější srážka zřejmě vytvořila obrovskou pánev, které se říká pánev Caloris (CAROLIS BASIN)........

OBYVATELNÉ OBLASTI KOLEM SLUNCE

28. října 2008 v 19:43 | (:R@D3K:)

K životu je nutná voda v kapalné formě. Aby se však na povrchu planet udžela voda, musí být ve správné vzdálenosti od Slunce. Příliš blízko se voda horkem vypaří.. Příliš daleko ji nízké teploty přemění v led.. Ideální vzdálenost , takzvaná " obyvatelná oblast", se pravděpodobně nachází ve vzdálenosti 142-235 milionů kilometrů od Slunce.. Tato oblast zahrnuje tedy ve sluneční soustavě zahrnuje jen dvě planety: Zemi, která leží 150 milionů kilometrů od Slunce, a Mars ve vzdálenosti 228 milionů kilometrů od Slunce...... Na planetách blíž ke Slunci je skutečné peklo. Na vzdálenějších planetách je mráz. Z těchto dvou planet " obyvatelné oblasti" je dnes život pouze na Zemi...

ZATMĚNÍ SLUNCE

26. října 2008 v 21:29 | R@dek

Zatmění slunce nastává, když Měsíc vstoupí před Slunce. Tam kde je zatmění slunce uplné, což je malá část planety Země, tak se na malou chvilku, asï na 7 minut uplně setmí a prudce se ochladí.

Při uplném zatmění slunce je vidět sluneční korona (to je jasně zářící kruh kolem slunce). A také jsou vidět hvězdy a některé planety například Venuše. Známé jsou také neobvyklé reakce zvířat.
Já jsem teda viděl zatím jen částečné zatmění slunce letos srpnu, ale v Číně bylo uplné a bylo to fakt skvělé, pozoroval jsem to přes CD-ROM , ale znám i lepší a mnohem bezpečnější metodu, ale o té dám článek jindy:-)

Zatmění slunce se dá určit na hodně let dopředu. Uplné zatmění slunce, které bude možné pozorovat v ČR bude až v roce 2135. tak to už se nedožiju:-) Ale částečné zatmění Slunce Bude 4. ledna 2011. Někdy se také stane, že je zatmění prstencové a to znamená ž ja Měsíc od slunce hodně daleko a tak nezakryje celý kotouč Slunce.

Častější je zatmění Měsíce, ale o tom dám článek zase někdy jindy:-)

!!!HLASUJTE V ANKETĚ!!!


MARS - OBROVSKÉ HORY A ÚDOLÍ

25. října 2008 v 13:30 | R@dek |  !!! Planety sluneční soustavy !!!
Na Marsu je bezpochyby nejvyšší hora celé sluneční soustavy... Jde o Olympus Mons, sopku vysokou 27 000 metrů. Vedle ní by náš Everest se svými 8 848 metry vypadal jako kopec!!! Tato obrovská sopka musela vyhasnout před několika miliony let... Na Marsu se dále nachází i údolí dlouhé 5 000 km, což je vzdálenost z Paříže do New Yorku!!!! Tento obrovský kaňon se nazývá Valles Marineris...

UMĚLÉ DRUŽICE

19. října 2008 v 14:59 | R@dek

Umělé družice člověk do vesmíru vysílá od roku 1957.
Družice se vypouštějí ze Země a jejich dráha je vypočítána tak, aby se dostaly na oběžnou dráhu kolem některého nebeského tělesa. Energii potřebnou k doletu na oběžnou dráhu jim dodávají solární články a baterie s nukleárními články. Nepotřebují pak už motor: nechávají se unášet po oběžné dráze nebeského tělesa, kolem kterého krouží. Tyto družice slouží k průzkumu vesmíru i k pozorování Země. Jsou také nezbytné pro komunikační sítě po celém světě.

EXISTENCE A ZÁNIK SLUNCE

17. října 2008 v 19:17 | R@dek
I když jsou zásoby Slunce obrovské, nakonec Slunce všechen svůj vodík spálí. Co se pak stane? Zanikne a vezme s sebou pravděpodobně celou sluneční soustavu. Až totiž jádro Slunce spotřebuje všechny své zásoby, přestane svítit a vychladne. Vědci se domnívají že se pak začne rozpínat a nakonec pohltí Merkura, potom Venuši a dokonce i Zemi. Stane se z něj obrovská červená koule, které se říká červený obr, a potom zmodrá. Jeho jádro pak přestane produkovat energii. Nakonec se přemění v nesmírně hustý objekt větší než je Země. Tomuto stádiu se říká bílí trpaslík. Zachovejte ale klid: podle odhadů vědců by mělo Slunce zářit ještě nejméně 5 miliard let..

KUS KAMENE MEZI OSTATNÍMI

17. října 2008 v 19:05 | (:R@D3K:)
Ještě nedávno se lidé domnívali, že se jejich Země nachází ve středu vesmíru a vše se kolem ní točí. Ve skutečnosti je to jen velký kus kamene mezi ostatními, ztracený v malinkém koutku vesmíru. Jen ve sluneční soustavě je sedm planet jako je Země a miliardy dalších menších těles.
Počet planet v celém vesmíru se nedá spočítat. Potřebovali bychom číslo s desítkami nul... Prozatím jsme jich spočítali jen asi stovku. Země, která je v našich očích tak důležitá, je tedy jen kapkou vody v obrovském oceánu.

UFO VE VRCHLABÍ

16. října 2008 v 21:07 | (:R@D3K:) |  UFO

Další důkaz o existenci UFO a mimozemšťanů se objevil ve Vrchlabí. Manželé spatřili v noci na pondělí z okna podivný oranžově svítící létající objekt. Trvalo to okolo 4 minut. Ráno se na zahradě školky objevil kruh tmavé trávy a na něm okolo 30 hub.
Tyto dva záhadné jevy spolu můžou souviset.
Tady jsou videa UFO ! (-: to nahoře je z Vrchlabí a to dole je sestřih:-)
!!! Hlasujte v anketě !!!Celý článek naleznete ZDE

ZMRZLÝ MĚSÍC TRITON

14. října 2008 v 21:20 | (:R@D3K:) |  Měsíce


Neptun má nejméně 13 měsíců. Astronomové se zajímají především o největší z nich, Triton. Padají na něm rekordy v chladu, s teplotami, které mohou klesnout až na -235°C. Přes tuto obrovskou zimu je zde k vidění i mnoho činných sopek. Jen místo toho, aby chrlily oheň, vychází z nich kapalný dusík a prach. Triton je navíc jeden z mála měsíců sluneční soustavy, který se točí v opačném směru než jeho planeta, to znamená z východu na západ. Astronomové se domnívají, že jde o nebeské těleso původem z Kuiperova pásu, které Neptun zřejmě při svém vzniku zachytil...

UFO A MIMOZEMŠTANÉ

4. října 2008 v 21:14 | (:R@D3K:) |  UFO
Slovo UFO znamená neidentifikovatelný létající objekt, často se tomu také říká Létající talíře.
UFO se dá nejčastěji spatřit na obloze. jsou i případy, kdy se objevili létající talíře i v Česku.

Za mimozemšťany považujeme inteligentní bytosti žijící mimo planetu zemi. jeden záhadný tvor se objevil i v česku, patrně to byl Mimozemšťan. nějaký Američan natočil mimozemšťana přímo před oknem ! Videa jsou dole:-)

Další zajímavostí jsou kruhy v obilí, vytváří je UFO , nebo lidi co nemají co na práci:-)

Já si myslím že Mimozemšťané existují, a co si myslíte vy? HLASUJTE V ANKETĚ

Tady jsou videa z Tn.cz

tady jsou Fotky:-)
( Fotka opravdového Mimozemšťana najdete v galerii, protože vypadá děsivě, slabší povahy ať se nekoukají )NEKONEČNOST VESMÍRU

4. října 2008 v 13:54 | R@dek
Nikdo neví, jak je vesmír přesně veliký. Tam, kam se nám daří v prostoru dohlédnout, se pořád setkáváme s hvězdami a dalšími nebeskými tělesy. Astronomové objevili hvězdy, které jsou natolik vzdálené, že světlo k nám doletí za více než 12 miliard let. Díky tomu se jejich vzdálenost odhaduje na několik milionu milionu miliard kilometrů. V tomto obrovském celku není hmota rozprotřena rovnoměrně. Jsou v něm obrovské prázdné oblasti a oblasti s velkou koncentrací hvězd, plynů a prachu. Toto rozložení hmoty ve vesmíru připomíná houbovitou strukturu: prázdné oblasti se chovají jako díry, jejichž okraje tvoří hromady hmoty.

METEORITY

2. října 2008 v 21:04 | R@dek
Meteorit je menší kosmické těleso a když jsou příhodné podmínky, tak dopadne na zem. Musí mít velikost alespoň 1 metr a vážit asi 1 Tunu, aby dopadl na zem. Meteorit letí k zemi rychlostí asi 10 až 20 km/s , ale může letět i více. Z celého meteoritu na zem doletí jen okolo 20 kg.
Meteority se dělí na dva druhy což je chondrit, který je hlavně z křemičitanů a siderit, který je složený hlavně z železa. Když Meteorit dopadne na zem tak nadělá veliké škody!
Meteority jsou nacházeny po celém světě, nejčastěji jsou nacházeny meteority železné.
Nejvíce meteoritů je v poslední době na Antarktidě, kde se na bílém ledu a sněhu lehko hledají. Dalším význačným nalezištěm jsou pouště, kde se za pomocí moderních džípů jezdí po poušti a na dálku se vyhledávají tmavé kameny, které jsou pak zkoumány, jestli to nejsou meteority.
Nedávno byl objeven meteorit i na Marsu!

NOVINKY O MARSU

1. října 2008 v 20:57 | R@dek |  !!! NOVINKY !!!
Sonda PHOENIX našla na marsu vodu, což znamená že by na Marsu mohl být nějaký život. PHOENIX bude na Marsu až do konce roku, protože byla mise prodloužena, aby tam PHOENIX mohl prozkoumat vzorky půdy atd... Půda na marsu je prý vhodná k pěstování rostlin, hlavně chřestu. Na Marsu byla také objevena nějaká jedovatá látka, ale ta je možná ze samotné sondy PHOENIX! Další věc je také, že na Marsu byl objeven padající sníh ve výšce asi tří kilometrů, který zmizel ještě než dopadl na zem. Sonda bude stále zkoumat, jestli by se mohlo stát že sníh dopadne na zem. na Marsu byly ještě objeveny dva minerály, které můžou vzniknout pouze ve vodě v tekutém stavu! Sonda PHOENIX má sice být na Marsu do konce roku, ale než doletí na zem tak to bude trvat přes 1 rok !!! Až zjistím nějaké další informece, tak je sem určitě zase dám:-) Ostaní věci o planetě Mars najdete v rubrice Mars!!!