Listopad 2008

VELICE DLOUHÉ UTVÁŘENÍ

30. listopadu 2008 v 20:05 | R@D3K |  Zajímavosti
Slunce vzniklo z oblaku prachu a plynu, který někdy nazýváme sluneční mlhovinou, v naší galaxii - Mléčné dráze.. Zbytky prachu a plynu pak začaly kolem slunečního nebeského tělesa kroužit.
Prach se postupně kupil až , vytvořil kamenné planety.. Z plynů vznikly plynné planety...


NA POČÁTKU...

30. listopadu 2008 v 19:59 | R@D3K |  Zajímavosti
Naše sluneční soustava vznikla před 4,22 miliardami let, ( což je lež. Vznikla před několika tisíci lety), v části vesmíru, které říkáme Mléčná dráha. V jejím středu se nachází hvězda Slunce. Kolem něho krouží sedm planet a velké množství jiných objektů, tvořených horninami a ledem..

Vesmír se podobá ruské panence matrjošce, ve které jednotlivé části zapadají jedna do druhé.. Největší panenka je Vesmír, který zahrnuje všechno... Uvnitř se nachází hvězdokupy, kterým říkáme galaxie. Jedna z nich, Mléčná dráha, obsahuje miliardy hvězd a mezi nimi naše Slunce.. Nejmenší panenka je naše Země...

OSTATNÍ NEBESKÁ TĚLESA

30. listopadu 2008 v 19:49 | R@D3K |  Zajímavosti

V naší sluneční soustavě nejsou jen planety a Slunce. Jsou zde také družice na oběžné dráze kolem planet a velké množství meteoritů, planetek (asteroidů) a komet. Všechna tato tělesa tvoří sluneční soustavu a nově se k nim přidaly i umělé družice...HVĚZDY

28. listopadu 2008 v 21:04 | R@D3K |  Hvězdy a vše kolem
Ve vesmíru jsou miliardy hvězd a Galaxií. Hvězdy jsou obrovské koule žhavého plynu, které jsou někdy i větší než Slunce! Hvězdy žijí Miliony a miliony roků. Nitro hvězdy naplňují dva plyny-Vodík a Helium. Tyto plyny jsou důležité k tomu, aby hvězda mohla svítit a produkovat teplo. Slunce je také Hvězda a my z ní dostáváme na zemi Teplo a Světlo. Hvězdy Mají někdy i větší Hmotnost než Planety.

Vesmír obsahuje Hvězdy mladé, starší i staré. Tím jak hvězda stárne, tak se hodně mění. Největší Hvězdy jsou stotisíckrát větší než Slunce, ale nejmenší hvězdy jsou mnohem menší než Planeta Země.

Všechny hvězdy jsou neuvěřitelně žhavé, ale některé jsou žhavější než jiné. Modravobílé Hvězdy jsou uplně nejžhavější ze všech. Žlutooranžové, které jsou podobné Slunci jsou chladnější. Nejméně žhavé jsou Hvězdy červené. Jedna obyčejná Hvězda může být ve skutečnosti dvojhvězdou, protože polovina hvězd ve vesmíru jsou dvojhvězdy.

O tom, jak hvězdy vznikají dám článek jindy...


SOUHVĚZDÍ, KTERÁ SI VYMYSLELI LIDÉ

21. listopadu 2008 v 21:36 | R8D3K |  Hvězdy a vše kolem
Některé ze Země viditelné hvězdy vytvářejí na nebi charakteristické obrazce. Říkáme jim souhvězdí. Jedno z nejznámějších souhvězdí je Velká medvědice. Na obloze je rozeznatelná svým tvarem Velkého vozu, ale dřív v ní lidé viděli právě medvědici. Další souhvězdí, připomínající tvarem zvířete, jsou například souhvězdí Drak, Žirafa nebo Rys. Tato tři souhvězdí jsou společně s Velkou medvědicí vidět na severní polokouli po celý rok.

PROČ JE VÍCE PADAJÍCÍCH HVĚZD V LÉTĚ???

8. listopadu 2008 v 21:16 | (-:R@D3K:-) |  Hvězdy a vše kolem
Ve skutečnosti je padajících hvězd stejně v létě i v zimě.. Na severní polokouli je však mnohem jednoduší a příjemnější zůstat celou noc venku a pozorovat hvězdy, když je teplo, než když sněží!!!!! Naproti tomu některé noci jsou na padající hvězdy bohatší než jiné. V noci kolem 12. srpna a kolem 17. listopadu jsou tak pravidelně pozorovány stovky padajících hvězd, tak zvaných Perseidů... Tyto noci odpovídají průletu bývalé komety nedaleko oběžné dráhy Země... Tyto bývalé komety rozpadlé v oblak prachu vytvářejí skutečný " déšť padajících hvězd"...


ZATMĚNÍ MĚSÍCE

1. listopadu 2008 v 21:00 | (:R@D3K:)
Zatmění Měsíce nastává, když planeta Země zastíní část, a nebo i celý kotouč Měsíce.
Vzniká, když je úplněk a pokud se Země,Slunce a Měsíc ocitnou v jedné přímce.
Zatmění Měsíce může trvat i 100 minut, což je mnohem víc než zatmění Slunce! Zatmění Měsíce je také častější než zatmění Slunce, většinou je dvakrát až třikrát do roka. Rozlišujeme tři druhy zatmění Měsíce:

1) Polostínové- žádná část Měsíce není zcela zastíněna, ale jen slabě.
2) Částečné - část povrchu Měsíce je zcela zastíněna Zemí.
3) Uplné - celý Měsíc je zela zastíněn Zemí.

Měsíc je i při uplném zatmění vidět, má narudlou barvu.
Já jsem viděl zatmění Měsíce už několikrát, ale nejlepší bylo v roce 2003 a 2005:-)

Další zatmění Měsíce nás čeká v prosinci roku 2009 a 2010 a to bude jen částečné, a uplné zatmění Měsíce nás čeká v roce 2011 a bude viditelné i z české Republiky. Datumy budu upřesňovat postupně:-)

!!!! Ale letos nás čeká zákryt Venuše Naším Měsícem, bude to nízko na jihozápadním obzoru a bude to mimořádná podívaná, protože toto se bude opakovat znovu až v roce 2012! bude to 1.prosince 2008 tak snad nebudou mraky !!!!