Hvězdy a vše kolem

Padání hvězd - meteorický roj perseidů 2010

11. srpna 2010 v 22:01 | R@D3K
Po roce opět budou z nebe padat hvězdy - perseidy
Bude to v noci ze 12. na 13. srpna 2010 (ze čtvrtka na pátek).
Padat má ještě více meteorů než minulý rok - až okolo 120 za hodinu.
největší překážkou bude počasí:-( Podle meteorologů má přejít zvlněná studená fronta od západu právě na večer společně s trvalým deštěm. Takže v čechách je bude moct pozorovat vzácně, zato na Moravě a ve slezsku bude ještě jasno až polojasno a srážky ojediněle.
Další den budou hvězdy padat také, ale méně a navíc počasí bude zamračené po celé ČR...
Takže snad se alespoň na chvíli vyjasní, nezbývá nic jiného než doufat...:-)
O výsledcích pozorování vás budu informovat v dalším článku :-)

METEORICKÝ ROJ GEMININDŮ, PADAT MÁ AŽ 100 METEORŮ ZA HODINU !!!

13. prosince 2009 v 11:02 | R@D3K
Až 120 meteorů za hodinu bude za mimořádně příznivých podmínek k vidění v noci z neděle 13.prosince 2009 na pondělí 14.prosince 2009. Pomyslný bod na obloze, odkud meteory mají tryskat, bude vysoko nad obzorem a ani svit Měsíce to nebude rušit.

Pokuď lidi pojedou někam za město, tak za celou noc můžou spatřit i přes 1000 meteorů
Letos naposledy jsou geminindy takhle mimořádně aktivní, další roky již takhle hodně padat nebudou.

Jediné, co to může zkazit je nepříznivé počasí, které bude na 80%
Podle ČHMÚ mám být v noci zataženo, občas slabé sněžení, teploty klesnou až k -12 stupňům celsia, ale na chvíli se může vyjasnit.

Určitě se pokusím pozorovat, bude to skvělá podívaná pokuď to vyjde.
Pozorovat budu pouze z balkona, protože je velká zima, tak nebudeme určitě někam vyjíždět jako v srpnu na perseidy :-D
AKNETA:

HVĚZDNÉ MAPY

13. září 2009 v 9:58 | R@D3K
Ahojky...
Dnes jsem si zase udělal čas na blog a dám sem hvězdné mapy, které jsem si naskenoval a návod , jak je používat:-)

Pro každé roční období je hvězdná mapa, každá mapa se skládá ze dvou částí a to Severu a Jihu.
Takže si je můžete třeba vytisknout a vybrat si mapu, pro roční období které právě je ( Teď je to podzim) a třeba podle kompasu určíte světovou stranu, na kterou se koukáte, takže když se budete koukat na sever tak si vezmete severní část a když se budete koukat na jih tak si vezmete Jižní část mapy.

A Pak už stačí jen pozorovat a podle mapy najít různá souhvězdí:-)


POZOROVÁNÍ PERSEIDŮ :-)

15. srpna 2009 v 9:58 | R@D3K
Ahoj!:-) popíšu vám, jak jsme pozorovali perseidy s kámošema a jejich Mamkou...:-)

První Výjezd byl ve středu 12 srpna 2009, který se nevydařil, my jsme chtěli jet na trochu jasnější místo, protože bylo docela zataženo, ale místo toho jsme vjeli do hustých mraků ze kterých začalo pršet, takže jsme se jen projeli hezky autem :-D

Druhý výjezd se konal o den později, sice už nepadalo 100 meteorů za hodiny, ale stejně jich ještě mělo padat hodně... tak jsme jeli Autem zase někam za město, tam jsme si sedli, Mámka Kámošů udělala ohýnek dokuď bylo světlo a opekli jsme si Buřty:-) Bylo krásně Jasno, po setmění jsme si lehli na deky a karymatky a pozorovali jsme...XD
Za pár minut jsme už viděli vidět jednu hooodně velkou hvězdu, která letěla hodně dlouho přes velkou část oblohy, potom jsme viděli Další měnší perseidy:-)
Pozorování nám poměrně kazilo v dálce svítící město, a tak jsme to zbalili, zajeli ještě o kus dál, kde už byla uplná tma, a hned jsme viděli Perseidů víc, dokonce jsme tam vyděli i pás mléčné dráhy:-)
A tak jsme leželi v poli a koukali na nebe a viděli jsme opravdu o hodně víc hvězd, než na předchozím místě... Okolo 23 Hodiny jsme zo zbalili, a jeli domů a cestou jsme viděli vycházející Měsíc, který byl uplně rudý... tak to bylo ukončení naší skvělé výpravy...:-)

Na Závěr ještě přiložím nějaké fotky, ale padající hvězdu se mi vyfotit nepodařilo...:-(

První místo pozorování ( druhý sem nevyfotil, protože už byla tma)


Ohýnek, který jsme si tam zapálili :-)

Ještě mám i videa, ty sem kdyžtak přidám později až je zpracuju...

ANKETA

ROJ PADAJÍCÍCH HVĚZD V SRPNU 2009

4. srpna 2009 v 20:31 | R@D3K
Ahoj!
už minulý rok jsem tady psal o Padajících hvězdách, ale znova to připomenu :-)

Perseidy můžeme na obloze vidět padat už od 17 července 2009, ale zatím jich ještě moc nepadá!
Roj vyvrcholí 12 Srpna ,kdy budeme moct vidět i přes 100 meteorů za hodinu !!! Potom budou padat už méně a padání hvězd by mělo ustat až okolo 25 srpna:-)

Bude to krásná podíváná, není k tomu potřeba žádný dalekohled, jen stačí zajet na nějaké místo na venkov mimo město, aby tam nebylo moc světel atd...Ale pozorovat se dá i z Města, ale bude svítit Měsíc, který bude téměř v Uplňku, ale i tak se dá hodně vidět:-)

Horší to bude s počasím, zatím ještě nevím přesně jak má být 12 srpna 2009, ale snad bude jasno jako minulý rok...XD

Já si to určitě nenechám ujít a budu někde pozorovat, možná si to domluvím i s kámošema, že by jsme zajeli někam mimo město...:-D

Budete pozorovat i vy ostatní? Hlasujte v anketě:-)
VZNIK HVĚZD

6. prosince 2008 v 22:05 | R@D3K
Na počátku:
Hvězdy se rodí v chladných mračnech plynu a prachu. Síla, které se říká přitažlivost, stahuje plyn a prach dohromady a vytváří se malé oblaky, které rotují,smršťují se a dostávají kulovitý tvar...

Rotace hvězd:
Mladé velké hvězdy rotují rychle, staré a malé pomalu. Protože hvězdy nejsou pevná tělesa, ale skládají se z plynu, rotuje každé místo jejich povrchu jinou rychlostí, největší rychlost je na rovníku a nejmenší u pólů hvězd...

Hvězdná mláďata:
Mladé hvězdy začínají přeměňovat své plyny v teplo a světlo a začínají se rozcházet z místa svého vzniku...

HVĚZDY

28. listopadu 2008 v 21:04 | R@D3K
Ve vesmíru jsou miliardy hvězd a Galaxií. Hvězdy jsou obrovské koule žhavého plynu, které jsou někdy i větší než Slunce! Hvězdy žijí Miliony a miliony roků. Nitro hvězdy naplňují dva plyny-Vodík a Helium. Tyto plyny jsou důležité k tomu, aby hvězda mohla svítit a produkovat teplo. Slunce je také Hvězda a my z ní dostáváme na zemi Teplo a Světlo. Hvězdy Mají někdy i větší Hmotnost než Planety.

Vesmír obsahuje Hvězdy mladé, starší i staré. Tím jak hvězda stárne, tak se hodně mění. Největší Hvězdy jsou stotisíckrát větší než Slunce, ale nejmenší hvězdy jsou mnohem menší než Planeta Země.

Všechny hvězdy jsou neuvěřitelně žhavé, ale některé jsou žhavější než jiné. Modravobílé Hvězdy jsou uplně nejžhavější ze všech. Žlutooranžové, které jsou podobné Slunci jsou chladnější. Nejméně žhavé jsou Hvězdy červené. Jedna obyčejná Hvězda může být ve skutečnosti dvojhvězdou, protože polovina hvězd ve vesmíru jsou dvojhvězdy.

O tom, jak hvězdy vznikají dám článek jindy...

SOUHVĚZDÍ, KTERÁ SI VYMYSLELI LIDÉ

21. listopadu 2008 v 21:36 | R8D3K
Některé ze Země viditelné hvězdy vytvářejí na nebi charakteristické obrazce. Říkáme jim souhvězdí. Jedno z nejznámějších souhvězdí je Velká medvědice. Na obloze je rozeznatelná svým tvarem Velkého vozu, ale dřív v ní lidé viděli právě medvědici. Další souhvězdí, připomínající tvarem zvířete, jsou například souhvězdí Drak, Žirafa nebo Rys. Tato tři souhvězdí jsou společně s Velkou medvědicí vidět na severní polokouli po celý rok.
PROČ JE VÍCE PADAJÍCÍCH HVĚZD V LÉTĚ???

8. listopadu 2008 v 21:16 | (-:R@D3K:-)
Ve skutečnosti je padajících hvězd stejně v létě i v zimě.. Na severní polokouli je však mnohem jednoduší a příjemnější zůstat celou noc venku a pozorovat hvězdy, když je teplo, než když sněží!!!!! Naproti tomu některé noci jsou na padající hvězdy bohatší než jiné. V noci kolem 12. srpna a kolem 17. listopadu jsou tak pravidelně pozorovány stovky padajících hvězd, tak zvaných Perseidů... Tyto noci odpovídají průletu bývalé komety nedaleko oběžné dráhy Země... Tyto bývalé komety rozpadlé v oblak prachu vytvářejí skutečný " déšť padajících hvězd"...

MLHOVINY

30. září 2008 v 20:50 | R@dek
Na noční obloze vypadají hvězdy jako třpitící se puntíky světla a planety jako malé jasné kotoučky například venuše. Můžeme ale vidět nějaké rozmazané mlhavé obláčky. Mohou to být galaxie, které jsou mlhavé, protože jsou od nás velmi vzdálené. Můžeme ale vidět také hvězdokupy a mlhoviny, které jsou mnohem blíž. Nejlépe viditelná je mlhovina v Orionu.
V mlhovinách vznikají nové hvězdy!

ČERNÁ DÍRA A SUPERNOVA

18. září 2008 v 21:13 | R@dek
Když velmi hmotná hvězda spotřebuje svou zásobu vodíku a vybuchne jako supernova, její jádro se začne zmenšovat, až je na konec menší než špendlíková hlavička. Hvězda má však pořád silnou gravitaci. tak silnou, že ani světlo ze vzdálenosti několika kilometrů kolem hvězdy nemůže uniknout. Tento objekt se nazývá černá díra.

Supernova:
několik dní může supernova svítit více než celá galaxie stovek miliard hvězd, a pak se z ní stane malá tečka. V Galaxii vzplane supernova přibližně jednou za několik století. Naposledy to bylo v roce 1604.
 
 

Reklama