Měsíce

TITAN - NEJVĚTŠÍ MĚSÍC SATURNU

15. února 2009 v 20:58 | R@D3K
Planeta Saturn má 60 až 200 Měsíců. Největší a nejznámavější z nich je ledový Titan.

Na Titanu jsou Světlé oblasti, které představují Uhlovodíkový led a sníh a tmavé oblasti, na kterých jsou jezera z kapalných uhlovodíků a směsí různýh hornin.

Na povrchu Titanu je teplota okolo minus 180 Stupňů. Atmosféra je tam tak hustá a gravitace tak nízká, že by tam lidé mohli létat za pomocí křídel!

Občas tam prší déšt kapalného dusíku, metanu nebo etanu. Povrch je z vodního ledu, metanu a štěrku, což dává dohromady jíl či bahno. Pod povrchem je pravděpodobně ledový oceán s čpavkem.

Titan je jediný měsíc v sluneční soustavě, který se skládá z kapaliny. Titan je také nejvzdálenější kosmické těleso, na kterém někdy přistála kosmická sonda, naposledy to byla sonda cassiny s modulem huygens v roce 2005. Titan oběhne Saturn jen za 16 dní.

Titan je vedle marsu další kanditát pro hledání života ve sluneční soustavě. Někteří vědci totiž spekulují o tom, že na Titanu může být primitivní život!
Zdroj článku:
Časopis ABC , Číslo 1 , 6.leden 2009 , 38. strana ,

ZMRZLÝ MĚSÍC TRITON

14. října 2008 v 21:20 | (:R@D3K:)


Neptun má nejméně 13 měsíců. Astronomové se zajímají především o největší z nich, Triton. Padají na něm rekordy v chladu, s teplotami, které mohou klesnout až na -235°C. Přes tuto obrovskou zimu je zde k vidění i mnoho činných sopek. Jen místo toho, aby chrlily oheň, vychází z nich kapalný dusík a prach. Triton je navíc jeden z mála měsíců sluneční soustavy, který se točí v opačném směru než jeho planeta, to znamená z východu na západ. Astronomové se domnívají, že jde o nebeské těleso původem z Kuiperova pásu, které Neptun zřejmě při svém vzniku zachytil...

MĚSÍC

28. srpna 2008 v 12:38 | R@dek
Měsíc je přirozená družice Země, Průměr 3476 km, hmotnost 1/81 hmotnosti Země, Svítí odraženým světlem, nemá atmosféru, vodu, magnetické Pole
Povrch tvoří rozsáhlé planiny zvané mare (moře), o nichž se dříve předpokládalo, že obsahují vodu. Krátery vznikly většinou dopadem meteoritů.
Roku 1969 přistáli Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo jako první lidé na Měsíci, a tím se stali i prvními lidmi, kteří stanuli na povrchu jiného vesmírného tělesa než Země.
Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru. Jedním ze zdrojů této atmosféry je odplynování - uvolňování plynů, například radonu, který pochází hluboko z měsíčního nitra. Dalším důležitým zdrojem plynů je sluneční vítr, který je rychle zachycován měsíční gravitací.
Teplota na Měsíci:
Minimální : minus - 233 stupňů Maximální : + 123 stupňů
 
 

Reklama