Slunce a vše s ním související

POLÁRNÍ ZÁŘE

19. září 2008 v 20:49 | R@dek
Z Korony slunce uniká Sluneční hmota. Je to proud částic, který letí rychlostí okolo 100 a více Km za vteřinu a říká se tomu Sluneční vítr. částice slunečního větru se šíří i s magnetickým polem sluneční soustavou. Síla slunečního větru se mění časem. Sluneční vítr, který zesílí po erupcích může ovlinit magnetické pole Země a proniknout do Zemské atmosféry a Způsobit Polární záře různých barev, někdy je červená a někdy je i zelená, žlutooranžová atd...
Polární Záře se vyskytují hlavně v Polárních oblastech, Ale někdy se může stát že se objeví i v české Republice! jedna se vyskytla například 21. ledna 2005. A tu jsem viděl na obloze v noci okolo půlnoci, a určitě bych chtěl ještě něco takového zažít:-)

SLUNCE

18. září 2008 v 20:43 | R@dek
Slunce je středem sluneční soustavy. tato obrovská hvězda nám dává světlo a teplo potřebné pro růst rostlin a život všech tvorů. Starověcí Egypťané jej uctívali jako nejmocnějšího z bohů. Slunce však není největší hvězdou v galaxii. vypadá velké a jasné, protože je od Země pouze 150 milionů KM daleko. Světlo ze slunce k nám přiletí za 8 minut, světlo ze Siria, další nejjasnější hvězdy, k nám letí 8 let! Slunce je tvořeno plyny, většinou vodíkem, a energii získává přirozeným procesem nazvaným jaderná syntéza- Atomy vodíku se sloučí a vytvoří helium. K jaderné syntéze dochází v jádru slunce, kde se teplota pohybuje okolo 15 milionů stupňů Celsia. Slunce svítí na obloze téměř 5 miliard let a vědci se domnívají, že má v jádru dostatek vodíku, který bude spalovat dalších 5 miliard let. pak se bude rozpínat, až se z něj stane červený obr, než se smrští ve slabou bílou hvězdu.
Sluneční erupce jsou velké magnetické bouře a výbuchy, ke kterým dochází blízko slunečních skvrn. Uvolnují ohromné množství energie do prostoru.
 
 

Reklama